Drogowe zamieszanieCiekawostki i sensacje dotyczące ruchu drogowego w Szczecinie, a także pomocne informacje dla kierowców, polecane warsztaty, myjnie, podjazdy.

Jak trasa nad morze? – kamery i mapy

W tym artykule znajdziesz:

Podgląd z kamer, komunikaty, mapa kamer

 1. Serwis informacyjny GDDKiA: responsywna strona WWW, która nie wymaga instalacji dodatkowych aplikacji na telefonie. Dopasowuje się do wyświetlacza telefonu. Po przejściu na stronę serwisy, wybieramy zakładkę: Serwis dla kierowców lub Mapa kamer monitorujących.
  • Serwis dla kierowców: na tej stronie znajdziesz informacje o bieżących utrudnieniach w ruchu drogowym,
  • Mapa kamer monitorujących: na tej stronie znajdziesz mapę kamer, które w interwale czasowym, przesyłają zdjęcia z podglądem wybranej drogi. Na tej podstawie zobaczysz, czy na wybranym odcinku drogi, jest aktualnie korek.


  Kliknij w mapę poniżej, aby uruchomić podgląd z wybranej kamery:

 2. Kolejnym rozwiązaniem jest aplikacja, dostępna m.in na telefony z systemem android: Kamery drogowe, do pobrania za darmo z Google Marketu. Aplikacja ta udostępnia obraz z dostępnych w sieci kamer, głównie GDDKiA.
 3. Kolejna aplikacja: Ostrzeżenia drogowe, dostępna m.in na telefony z systemem Android: Ostrzeżenia drogowe, do pobrania za darmo z Google Marketu.

Natężenie ruchu i aplikacje wspierające

Poza serwisem GDDKiA w sieci funkcjonuje także kilka innych systemów, które dostarczają informacji o natężeniu ruchu. Ogólnie w przypadku wyprawy nad morze, warto przede wszystkim szukać i unikać dróg oznaczonych kolorem czarnym. Kolor czerwony zwykle wskazuje spore utrudnienia w ruchu, przy jednoczesnym zachowaniu względnej płynności jazdy.

Informacje dostarczane przez tego typu serwisy, warto zawsze uzupełnić np. o obraz z kamer.

Niektóre serwisy, poza podglądem natężenia ruchu, dostarczają także informacji o aktualnych zdarzeniach na drodze (Traffic NaviExpert) czy remontach (Google).

 1. Traffic NaviExpert – https://traffic.naviexpert.pl/korki/
 2. Google Maps – https://www.google.pl/maps/
 3. Mapa Targeo – https://mapa.targeo.pl/

Trasy alternatywne nad morze

Jadąc ze Szczecina nad morze, możemy skorzystać z dwóch tras. Znana i kochana S3 oraz trasa alternatywna (Stepnica). Oczywiście na upartego znajdziemy więcej możliwych wariantów, ale te w mojej ocenie i ocenie wielu użytkowników, nie zrujnują Waszego zawieszenia.

Trasa przez Stepnicę, popularna, chociaż nie tak mocno eksploatowana jak S3. Pamiętajmy o tym, że jest to trasa przez mniejsze miejscowości. Możemy więc spotkać tu nie tylko lokalnych uczestników ruchu, ale i sporo przejść, zakrętów, skrzyżowań i ograniczeń prędkości. Jest to jednak świetna alternatywa dla zakorkowanej trasy S3 i z tego co mi wiadomo, raczej nie zdarza się aby poza większym ruchem, korkowała się.

Na Wolinie możemy zjechać na Stepnicę na wysokości dworca PKP (wracając z nad morza jest to zjazd przed mostem) lub za mostem.

Na węźle w Goleniowie jadąc od Szczecina, odbijamy w lewo (czyli na ślimaku w prawo, na w/w obrazie pokazana jest droga powrotna z nad morza).

Trasa przez Parłowo/Ostromice: nie jest alternatywą, ale jeśli chcemy na siłę spróbować ominąć np. korek na równolegle biegnącej S3, możemy spróbować zawinąć tutaj na nową trasę i pokonać parę kilometrów omijając S3. Osobiście uważam to za zbędne kombinowanie.
Ostatni odcinek S3 przed Szczecinem, też lubi się korkować, jeszcze przed węzłem z tzw. Chociwlem. Możemy tu skorzystać z 2 zjazdów i przejechać przez Pucice i Dąbie. Droga może nie jest rewelacyjna, ale raczej nie natrafimy tutaj na korki.

Powrót do Szczecina przez Pucice i Dąbie, zjazd w Goleniowie:

Powrót do Szczecina przez Pucice i Dąbie, zjazd na Kliniska:

Trasa z pominięciem S3:

Jeśli zdecydujecie się jadąc od Stepnicy, przed Goleniowem odbić w prawo (jeszcze przed węzłem i wjazdem na S3) to bocznymi drogami dojedziecie prosto do Klinisk i dalej przez Dąbie do Szczecina. Jeśli doświadczenie pokazuje że droga na Stepnicę jest zwykle pusta (chociaż uczęszczana) to nie gorzej będzie na odcinku między Goleniowem a Szczecinem.

Facebook pomaga!


Pomoc, dot. aktualnego stanu dróg, natężenia ruchu itp. uzyskacie także korzystając z popularnych grup w serwisie Facebook, np.:

Jak sprawdzić trasę nad morze?
Czy będę stał w kroku na S3?
Jechać S3 czy przez Stpenicę?
Jak droga nad morze?

Facebook Comments
Rating: 3.0, from 2 votes.
Please wait...