Drogowe zamieszanieCiekawostki i sensacje dotyczące ruchu drogowego w Szczecinie, a także pomocne informacje dla kierowców, polecane warsztaty, myjnie, podjazdy.

Nowe badanie techniczne pojazdów – zmiany 20 maja 2018

20 maja 2018 miałby być przełomową datą w dziejach badań technicznych pojazdów, ale mogą okazać się tylko drobną zmianą kosmetyczną, która niespecjalnie przyczyni się do wyeliminowania z dróg niesprawnych pojazdów. Wygląda na to, że wszystko co się zmieni to większe kary i częstsze kontrole na stacjach diagnostycznych oraz przepisowe 30 dni na wykonanie przeglądu technicznego, a nie jak do tej pory praktycznie nieograniczony czas.

Co miało się zmienić 20 maja 2018 roku: 

  • wprowadzenie karnego badania technicznego w kwocie 252 zł,
  • wprowadzenie specjalistycznych stacji diagnostycznych przez Transportowy Dozór Techniczny (TDT), na które mieli być kierowani kierowcy, którzy nie wykonają przeglądu w określonym czasie,
  • 30 dniowy okres czasu, podczas którego można wykonać badanie techniczne po zakończeniu jego ważności,
  • nowe zasady wykonywania badania technicznego, po przekroczeniu 30 dni od zakończenia jego ważności czyli wspomniane wyżej dodatkowe stacje kontroli pojazdów nadzorowane przez TDT.

Podsumowując w samym przebiegu badania nic się nie zmieniło (chociaż warto pamiętać że od zeszłego roku i tak obowiązują nowe zasady, związane m.in. z rozwojem systemu CEPIK, a ten zakładają jedynie płatność wykonywaną przed badaniem i wpis do bazy danych).

Przegląd nadal wykonać powinniśmy, ale tym razem ministerstwo określiło przepisami, że mamy 30 dni na wykonanie badania technicznego od momentu jego przedawnienia. Do tej pory kierowcy którzy nie mieli badania techniczne nawet przez kilka miesięcy, bez większych konsekwencji byli po prostu kierowani na jego wykonanie.

Dodatkowo jeśli już badanie było wykonywane pod 30 dniach od jego przedawnienia, kierowca miał je wykonać na jednej z 14 stacji specjalistycznych i zapłacić za to powinien dwu krotność kwoty podstawowego przeglądu.

Co się zmieni 20 maja 2018 roku?

Ministerstwo wycofało się jednak z kilku pomysłów a na ich miejsce wprowadziło inne, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę (oczywiście dla kierowców, którzy i tak pilnowali terminów).

  • Ministerstwo zrezygnowało z wysyłania kierowców na specjalistyczne badania techniczne po 30 dniach od daty ich przedawnienia, ale pozostało przy dwu krotności opłaty za wykonania takiego badania po terminie (po 30 dniach).
  • Podstawowa cena badania technicznego także nie wzrośnie.

Ostatecznie więc to co się zmieni to to, że kierowca będzie miał 30 dni od zakończenia ważności ostatniego badania technicznego, na wykonanie kolejnego. Jeśli nie zrobi tego w czasie tych 30 dni, będzie musiał zapłacić dwu krotność kwoty podstawowej. Badanie wykona na dowolnej stacji diagnostycznej.

Nie będzie zmian w badaniu technicznym – zmiany 20 maja 2018

Co się zmieni ekstra na korzyść kierowców?

Kluczową zmianą jaka zostanie wprowadzona, a której ministerstwo początkowo nie planowało, jest umożliwienie wykonania badania technicznego do 30 dni przed końcem ważności badania technicznego bez utraty tych 30 dni, a więc będzie liczone z datą ostatniego dnia ważności badania go poprzedzającego.

  • Jeśli badanie techniczne było ważne do 30 czerwca 2018, a my wykonamy je 1 czerwca 2018 roku, to w dowodzie rejestracyjnym lub na zaświadczeniu, będziemy widzieli datę kolejnego badania technicznego wyznaczoną na 30 czerwca 2019 roku.

Kolejną zmianą, która też może okazać się bardzo przydatna to zniesienie obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na nowe pieczątki. Od 20 maja 2018 roku kierowca będzie mógł jeździć z zaświadczeniem ze stacji diagnostycznej informującym o pozytywnie przebytym badaniu.

Warto także wspomnieć, że na czerwiec 2018 roku planowane są kolejne zmiany, które mają objąć rozbudowę systemy CEPIK a co za tym idzie zniesienie obowiązku wożenia/posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC.

Podsumowując, zmiany w badaniach technicznych 2018 obejmą:

  • kara (x2) za przekroczenie terminu 30 dni,
  • możliwość wykonania przeglądu do 30 dni przed terminem bez utraty dni (różnicy),
  • brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na pieczątki.

Nie ma miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym

Facebook Comments
No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *