Drogowe zamieszanieCiekawostki i sensacje dotyczące ruchu drogowego w Szczecinie, a także pomocne informacje dla kierowców, polecane warsztaty, myjnie, podjazdy.

Jak oszczędzać na składce OC? Dlaczego OC drożeje?

To będzie krótki wpis do ważnego w ostatnim czasie tematu wzrostu cen składek OC. Od 2015 roku (od prawie końca) widzimy tendencje do wzrostu cen ubezpieczeń OC. Jest źle, ale czy na pewno?

Wg. informacji znalezionych w Google, OC zdrożało od 20% do nawet 60%.

Z czego wynika wzrost cen OC? Najważniejsze to: ubezpieczalnie wypłacają coraz więcej odszkodowań (dot. to zarówno ilości wniosków jak i kwot), ubezpieczenia OC od 2006 generują straty, KNF zachęca do podniesienia składek, ubezpieczyciele zostali objęci „podatkiem bankowym” no i minister zdrowia też tam coś dorzuca od siebie. Ogólnie nic takiego co by nas mocno interesowało, ale jednak podwyżki są. Jeśli jednak chcecie dowiedzieć się więcej, to podaję kierunek poszukiwań: działania KNF + działania ubezpieczycieli.

WAŻNE! To że jest taka sytuacja nie oznacza, że wszyscy ubezpieczyciele podnoszą tak drastycznie składki. Tak tak, wzrost cen odnotowali wszyscy, ale jedni zrobili to subtelnie, inni pojechali po całości.

Praktyka, jak to było u mnie: posiadam 2 auta, jedno z 1996 benzynę 1.6 90KM (zarejestrowane na żonę) oraz drugie 2003 2.0 benzyna 141KM (zarejestrowane na żonę i na mnie). W 2015 roku (listopad) płaciłem za pierwsze auto 380 zł i za drugie 600 zł. W tym roku, 2016 (lisopad) płacę za pierwsze auto 680 zł (wzrost 300 zł) a za drugie 680 zł (wzrost 80 zł). Pytam dlaczego, słyszę odpowiedź agenta: nie wiem. I ja też nie wiem. 270 tysięcy na liczniku nie jest równe 160 tysiącom, że 20 letnie auto to nie to samo co 13 letnie i że pojemność silnika pewnie coś zmienia ale nie wiem ile. Mogę się też domyślać że moje 13 lat doświadczenia i bezszkodowa jazda nie jest tym samym co 6 lat mojej żony i także bezszkodową jazdę, ale z kompletem zniżek, których ja nigdy nie otrzymałem.

W każdym razie różnica jest ale nie chciałem Wam pokazywać ile kosztuje jedno i drugie auto, co jak bardzo zmieniła się cena dla jednego i drugiego na przestrzeni roku!

Dlaczego składka drożeje? Z grubsza wiecie. Ale jak widać, nie oznacza to że wszyscy właściciele pojazdów będą mieli problem.

Najważniejsze pytanie: co zrobić aby zapłacić mniej za OC? Odpowiedź jest prosta:

  1. zacząć szukać ubezpieczenia kilka tygodni a nawet miesięcy przed końcem ważności starego OC (niższa cena),
  2. złożyć zapytanie u kilku multiagentów (każdy agent posiada wypracowane inne zniżki u danego ubezpieczyciela, wynika to zapewne i ze stażu i z wartości sprzedaży),
  3. po otrzymaniu oferty od jednego agenta, przedstawić ją u innego i poprosić o kontrofertę. Tak! Chyba nie myśleliście że każdy agent rzuci Wam od razu 100% swojej zniżki na stół, wszyscy chcą zarabiać,
  4. rozważyć pozbycie się starego auta i zmianę na nieco nowsze,
  5. rozważyć przerejestrowanie auta na osobę, która np. posiada zniżki lub dłuższy staż (niestety, za wpis do dowodu o współwłaścicielu zapłacimy nieco wyższą składką OC, ale wypracowujemy swoje zniżki lub korzystamy ze zniżek innych osób),
  6. wyprowadzić się do małej miejscowości, co może zrobić olbrzymią różnicę.

Najbardziej realnym rozwiązaniem jest 1, 2 i 3, możecie to zrobić sami. Oferty zmieniają się z dnia na dzień, dziś agent krzyknie 600, jutro 700 (sprawdzone w praktyce), więc nie czekajcie na ostatnią chwilę.

Czy warto interesować się ofertami na przedłużenie (wysyła ją zwykle konkretny ubezpieczyciel)? Na moje oko nie, raz: robią to bardzo późno kiedy zwykle nie mamy wyboru zgodzić się na konkretny wariant, dwa, mało realne aby firma złożyła nam lepszą ofertę niż agent… chyba, że coś już nas wiąże z tą firmą (np. ubezpieczenie na zdrowie, itp.).

Wybierając OC warto też pytać agentów czy ubezpieczalnie o pakiety ubezpieczeń, np. + mieszkanie + zdrowie + dziecko + rower itp. Jeśli macie wykupione ,np. dodatkowe ubezpieczenie w pracy, dowiedzcie się czy ubezpieczyciel nie oferuje także ubezpieczenia OC na auto. 

 

Facebook Comments

RelatedPost

No votes yet.
Please wait...

Tags: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *