Drogowe zamieszanieCiekawostki i sensacje dotyczące ruchu drogowego w Szczecinie, a także pomocne informacje dla kierowców, polecane warsztaty, myjnie, podjazdy.

Jak spisać oświadczenie z kolizji drogowej i na co uważać?

Jeśli w zdarzeniu drogowym nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, formalności związane z kolizją drogową, możesz załatwić bez wzywania policji.

Przeczytaj więcej, kiedy wezwać policję na miejsce zdarzenia drogowego oraz co robić.

Pamiętaj, aby zabezpieczyć miejsce zdarzenia, usunąć pojazdy aby nie blokować ruchu i przystąpić do spisywania oświadczenia sprawcy kolizji. Wcześniej zrób kilka zdjęć telefonem komórkowym, aby mieć pewność co do opisywanego zdarzenia.

Niedopełnienie obowiązków przez uczestników wypadku poprzez
nieusunięcie pojazdu z miejsca wypadku, w którym nie było
zabitego lub rannego
0 pkt 150 zł

Zgodnie z tym artykułem, aby samodzielnie przystąpić do spisywania oświadczenia bez udziału policji, powinieneś upewnić się:

  1. czy sytuacja/przebieg zdarzenia jest jasny dla wszystkich uczestników (czy nie budzi wątpliwości lub nie jest np. wymuszony przez jedną ze stron),
  2. czy strony zdarzenia wiedzą kto jest winny całemu zajściu, a winny godzi się potwierdzić to pisemnym oświadczeniem,
  3. czy strony zdarzenia posiadają dokumenty: dowód rejestracyjny pojazdu, prawo jazdy,dodatkowy, inny dokument tożsamości np. paszport, dowód osobisty, ważną polisę OC,
  4. czy strony zdarzenia są trzeźwe lub nie wzbudzają wątpliwości co do stanu trzeźwości,
  5. czy numer VIN z dowodu rejestracyjnego i polisy OC jest zgodny z numerem VIN samochodu (znajdziemy go np. pod maską, na podłodze w kabinie lub bagażniku).

Oświadczenie sprawcy kolizji możesz sobie wydrukować wcześniej i schować do dokumentów, ale możesz też przygotować je odręcznie, pamiętając o zawarciu w nim najważniejszych informacji (regulowanych rozporządzeniem ministra, artykuł 44):

  • dane sprawcy,
  • kategoria, nr prawa jazdy i nazwa wystawcy,
  • nazwa zakładu ubezpieczeniowego i nr polisy oraz okres jej zawarcia,
  • okoliczności kolizji, w tym: data, godzina, miejsce kolizji, jej przyczyna i jednoznaczne stwierdzenie, kto jest jej sprawcą.

Sprawca kolizji musi wypełnić oświadczenie (w sumie to nie ma to znaczenia kto to wypełnia, ważne żeby dane się zgadzały) oraz czytelnie podpisać.

Warto pamiętać że dane sprawcy, to wszystkie informacje zawarte w dokumencie tożsamości, w tym adres zamieszkania/zameldowania, seria i numer dokumentu tożsamości. Warto też uwzględnić w oświadczeniu kto jest właścicielem pojazdu (dowód rejestracyjny) oraz na kogo jest ważna polisa OC. Wpisując okoliczności kolizji, warto uwzględnić także jej skutki, a więc widoczne uszkodzenia. Jeśli w zdarzeniu brali udział świadkowie, spiszcie ich dane, imię i nazwisko oraz numer telefonu.

Opisując miejsce zdarzenia, warto posłużyć się także schematem graficznym. Sprawdzić najbliższe znaki drogowe które regulowały ruch w danym miejscu, oraz wykonać własną dokumentację np. robiąc zdjęcia telefonem komórkowym.

Dlaczego warto się zabezpieczyć? Z prostego powodu. Pomimo, że sprawca kolizji podpisuje oświadczenie, to ubezpieczyciel będzie prosił go o potwierdzenie zdarzenia. W tej chwili, sprawca kolizji może zmienić zeznania lub podważyć to pod czym wcześniej się podpisał. Ubezpieczyciel może więc wstrzymać wypłatę odszkodowania lub opóźnić zamknięcie sprawy.

Pamiętajmy jednak, że takie prawo – wycofania zeznań, ich zmiany, wycofania oświadczenia sprawcy kolizji, przysługuje każdemu kierowcy. A więc o ile dla kombinatorów jest to furtka do braku konsekwencji, to dla młodego kierowcy czy kierowcy, który nie był świadomy tego co podpisuje, jest to zabezpieczenie. Przed czym? Przede wszystkim przed wpisem  w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Skutkiem będzie opłacanie wyższej składki OC oraz wpis o kolizji, nawet jeśli nie była z naszej winy.

Przeczytaj więcej, kiedy wezwać policję na miejsce zdarzenia drogowego.

W sytuacjach spornych, ubezpieczyciel radzi wzywać Policję. Policja z kolei radzi, aby spisywać oświadczenia samodzielnie. Pamiętajmy, że mamy prawo wezwać policję i nie mogą oni odmówić przyjazdu na miejsce zdarzenia. Ale nie popadajmy też w skrajność, gdzie do każdego zdarzenia będziemy dzwonili po pomoc.

Facebook Comments

RelatedPost

Rating: 5.0, from 1 vote.
Please wait...

Tags: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *